Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Tahammül İlhan Öner Kıran'ın mudanya.gen.tr 'de hazırlayıp sunduğu Yerel İmza Programında yaklaşan kongrede ekibiyle birlikte yönetime talip olduklarını açıkladı. 

13 Aralık 2020 tarihine vefat eden Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta ile beraber 8 yıl aralıksız esnafa hizmet ettiklerini ve canı gönülden saygı çerçevesinde esnafa hizmet noktasında kooperatifte personel dahil tüm ekiple iyi bir sistem kurduklarını vurgulayan Tahammül İlhan merhum Başkan Emir Ali Usta'yı rahmetle andı.

Kooperatif Başkanı Tahammül İlhan 8 yıllık uyumlu ve disiplinli bir çalışma neticesinde kâr amacı gütmeyen kooperatifin kredi verebilirlik açısından Türkiye sıralamasında çok iyi bir yere geldiğini belirterek 2012 yılında kooperatif yönetimine seçildiklerinde kooperatifin öz sermayesinin 1 milyon 988 bin Türk Lira olduğunu geçen 8 yıl sonucunda şu an 13 miyon 485 bin Türk Lirası öz sermaye bulunduğunu açıkladı.

 

2012 yılında göreve seçildiklerinde esnafa 11 milyon Türk Lirası kredi kullandırabilen kooperatifin, 2020 yılı itibarıyle 132 milyon Türk Lirasını esnafa kredi olarak kullandırıldığını vurguladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Tahammül İlhan Gazeteci Öner Kıran'ın sorularını yanıtladı
Yön.kur.bşk. tahammül ilhan

Kimseyi Ötelemedik Ayrımcılık Yapmadık

Esnafın menfaat, hak ve hukukunu öncelikli olarak korumak şartıyla kimseyi ötelemediklerini, ayrımcılık yapmadıklarını vurgulayan Kooperatif Başkanı Tahammül İlhan göreve geldiklerinde 652 olan kooperatif ortak sayısının 1408'e yükseldiğini vurgulayarak "Yasalr çerçevesinde belirlenen kurallara uyum sağlayan tüm esnafımıza ayrımcılık yapmadan kredi kullandırdık ve kullandırmaya devam ediyoruz" dedi.

 

Kurallara uyarak, disiplinli ve maceracı olmayan, gerçekçi ve öngörülü bir yönetim anlayışı ile Türkiye'deki 1000 kooperatif içinde 50. sırada olduklarının altını çizen Başkan İlhan elde edilen başarının esnafın parasını doğru, disiplinli bir yönetimle elde ettiklerini bu sıralamanın kullandırılan toplam kredi miktarının belirlenmesinde çok önemli bir unsur olduğunu belirtti. Tahammül İlhan "Bölgemizde 45 kooperatif var ve bölgemizde de 5. sıradayız. Eğer işi sıkı tutmasaydık bunu başaramazdık" dedi.

Yanlış Yaparsanız Esnaf Kooperatif Kredi Dağıtamaz Hale Gelir

Öner Kıran'ın "Kooperatifler kâr etmeyen kuruluşlardır" diyerek yapılan yanlışlardan dolayı kapanan kooperatifler var mı? "sorusu üzerine Türkiye'de olumsuz örnek teşkil eden kooperatiflerinde olduğunu söyleyen Kooperatif Başkanı İlhan yanlış yatırım, girişim veya kullanım sonucunda esnafına kredi kullandıramayacak durumda olan kooperatiflerin olduğunu açıkladı.

 

Koopreatiflerde yaşanan en ufak olumsuzlukların Bölge Birliği tarafından dikkatle takip edildiğini ve 2012 yılından önce Mudanya kooperatifinde yaşanan olumsuzlukların hala zaman zaman gündeme getirildiğini vurgulayarak "Biz buna hemen müdahale ederiz ve Mudanya Kooperatifinin artık farklı olduğunu ve disiplinli bir yönetim tarafından idare edildiğini hatırlatırız" dedi.

Koronavirüs Pandemisi Esnafı Kötü Etkiledi.

Dünya genelinde sosyal ve ekonomik hayatı sıkıntıya sokan koronavirüs pandemisinin Mudanya'da ki esnafı kötü etkilediğini vurgulayan Tahammül İlhan devletin yaptığı kredi ödeme erteleme ve ötelemelerinin yapıldığını ama bunu yeterli görmediğini mutlaka bir şeyler yapılması gerektiğine inandığını belirterek " Fakat burası ticari bir kuruluş değil, dolayısıyla kendi inisiyatifimizle uygulayabileceğimiz kolaylıklar dışında yaşanan sıkıntıyı gidermek adına bizde kanun ve yönetmeliklere bağlıyız. Bizim kendi anlayışımıza göre esnafımıza pandemi nedeniyle kolaylık sağlama şansımız yok. Ancak devletimizin yayımladığı yönetmeliklerle kolaylık olacak ki biz de esnafımıza bu yönetmelikler çerçevesinde hareket ederek yansıtalım. Zaten kooperatifimizin esnafımıza kullandırabildiği kredi miktarı bizlerin yönetmelikler çerçevesinde sıkı, disiplinli yönetimimiz sayesinde bu seviyelere yükseldi. " 

Olacak Kogrede Kooperatif Başkanlığına Adayım 

Kooperatif Başkanı Tahammül İlhan 6 Şubat 2021'de seçimli kongrenin olmasının planlandığını ancan koronavirüs pandemisi nedeniyle şu an kongre takviminin Mart ayına kadar belli olmadığını sürecin ertelendiğini belirterek "Yapılacak kongrede rahmetli Başkanımız Emir Ali Usta'nın ekibi olarak kooperatif yönetimine talibiz." dedi. 

Kamyonculara Esnaf Kredisi Verilecek

Kongrede ekibi ile yönetime aday olan Tahammül İlhan geçmiş dönemlerde yaşanan bir olumsuzluk nedeniyle kamyon ipoteği alınarak kredi vermenin durdurulmuş olduğunu hatırlatarak kooperatif başkanlığına gelmesinin ardından mevcut yönetim kurulu ile durumu yeniden gözden geçirdiklerini ve yapılan görüşmeler sonucunda artık kamyoncu esnafına kamyonu ipotek alınarak kredi kullandırma kararı aldıklarını açıklayan İlhan "Kamyoncu esnafı artık kredi bulmak için başka yerler aramak durumunda kalmayacak. Bizim kamyoncumuz neden başka yerlere gidip kredi alsın? Biz bunun önünü açacağız. Kamyoncu esnafımız kredi kullanabilecek" dedi. 

Hisseli tapuların ipoteği ile kullandırılan kredilerinde kolaylaştırılacağını, hisseli tapularla arsa statüsünde olması durumunda kredi verilebilecek müjdesini verdi.

Tahammül İlhan Gazeteci Öner KIRAN'ın sorularını yanıtladı

Kooperatif Ticarethane Değildir!

Mudanya Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin bir ticarethane olmadığını vurgulayan Tahammül İlhan " Burası ticarethane değil. Şu yatırımı böyle yapayım, buraya girişeyim. Böyle kullanma şansımız yok bizim. Biz esnafımızın finanse edilmesi, maddi olarak direkt desteklenmesi yönündeyiz. Amacımız esnafımıza finans yönünden faydalı olmak. Kooperatif Yönetim Kurulu olarak çeşitli girişimlere iştirak edemiyoruz. Burada biz bize yetersiz gelen binamız için rahmetli Başkanımız Emir Ali Usta'nında hayali olan bir esnaf hizmet binası yaparak ismini yaşatma arzusundayız. Yıkılan eski Özel İdare binası arsası konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bir bina yapalım diye arzu ettik ama Büyükşehir Belediyesi arsayı kendi birimleri için kullanmayı tercih etti. Allah nasip ederse bir hizmet binası yaparak buraya Emir Ali Usta ismini vereceğiz. " dedi.

Kooperatife Siyaseti Sokmadık.  Herkese Kapımız Açık Kalacak

"Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifine gelen herkes bizim canımız" diyen Tahammül İlhan Kooperatifte rahmetli başkan Emir Ali Usta geleneklerinin devam edeceğini ve asla bir ayrımcılık yapılmadan hizmete devam edileceğini vurgulayarak. "Tüm üyelerimiz başımızın tacı 8 yıl siyaseti kooperatifimize hiç sokmadık. Allahın izniyle bundan sonrada böyle olacak. Siyaset kesinlikle kooperatifimize girmeyecek. Kanunlar, yönetmelikler kapsamında yapılması gereken bir işi varsa üyemizin bundan önce olduğu gibi yapılacak" dedi.