Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Kurucu Genel Başkanı Kasım Önadım, ölümünün 23. yıldönümü sebebiyle 11 Haziran'da, Emirsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Anma törenine Mudanya Esnaf ve Sanatkârları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Tahammül İlhan'da katılarak ruhuna Fatiha okudu.

1970-1998 yılları arasında Merkez Birliği Genel Başkanlığını 28 yıl boyunca başarıyla sürdürmüş, çok yönlü kişiliği ile herkesin sevgi ve saygısını kazanmış, Türk Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri'nin kurucusu Kasım Önadım, ölümünün 23'üncü yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Kurucu Genel Başkanı Kasım Önadım, ölümünün 23. yıldönümü sebebiyle 11 Haziran'da, Emirsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanımız Tahammül İlhan saygı ve rahmet duygularını dile getirerek merhum Kasım Önadım'ın esnaf ve sanatkar teşkilatı için yaptığı özverili çalışmaları hatırlattı. Başkan İlhan "Merhuma Allah'tan rahmet diliyoruz, mekanı Cennet olsun. Yaptığı, başardığı işler tüm esnaf camiasına yol gösterici olmuştur. " dedi.

KASIM ÖNADIM KİMDİR?

KASIM ÖNADIM KİMDİR?

 Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin kurucusu, kredi kefalet kooperatifçiliğinin duayeni Kasım Önadım, 1926 yılında doğdu. Osmanlı'nın hakimiyet döneminde Rumeli'ye göçen ve Balkan bozgunuyla tekrar Anadolu'ya dönen bîr ailenin ferdî olan Kasım Önadım, ilkokulu Bursa'da bitirdi.

Bursa Erkek Sanat Okuluna devam ettiği yıllarda aynı zamanda babasının tütün tarlalarında çalışarak, ata geleneği bir hayat yolu izlemeye başladı.

1944 yılında tekstil mesleğini seçen Kasım Önadım, genç yaşta tekstil imalathanesi işletmeye başladı.

1951 yılında başlatılan Türk Esnaf Teşkilatı kuruluş çalışmaları içinde yer aldı; bir yandan da çalıştığı tekstil dalında teşkilatlanmaya öncülük ederek, Bursa Dokumacılar Derneğini kurdu.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Teşkilatı kuruluş çalışmalarına katılan Önadım, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi kuruluşundan bir süre sonra yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

1957-1960 yıllarında Türkiye Esnaf Teşkilatı Konfederasyonu yönetim kuruluna seçildi. 1970 yılında 8 bölge birliği ile birlikte, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliğinin kuruluşunu gerçekleştirme faaliyetleri içinde yer alan Kasım Önadım, 28 yıl aralıksız bu kurulusun genel başkanı olarak görev yürüttü. Türkiye'nin en büyük ve güçlü kuruluşu Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı olarak, ESGİMTAŞ adıyla pazarlama hizmetlerinde bulunan büyük bir anonim şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Esnaf meselelerini Türkiye'nin temel problemleriyle birlikte savunan Kasım Önadım, 1963 yılında Bursa Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Vekilliğine seçildi.

1965 yılında Bursa milletvekili olarak parlamentoya seçilen Kasım Önadım, dört donem arka arkaya seçilerek, başanlı ve örnek parlamento hayatım 1980 yılma kadar sürdürdü.

Kasım Önadım parlamenter ve esnaf lideri olarak; esnaf ve sanatkar kitlesinin temel meseleleri, Türk kooperatif hareketi ve sosyal güvenlikle ilgili çok sayıda kanunun millete mal olmasında gösterdiği gayret ve çalışmalar, Türk milletinin esnaf tarihinde ve cumhuriyet dönemindeki örnek yerini aldı. Kasım Önadım, kendi deyimiyle "yarış atı yarış pistinde ölür" misali bu hizmet yansında son nefesine kadar durmaksızın esnaf ve sanatkar camiasının yanında oldu.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Genel Başkanlığı döneminde esnaf kesimine kredi olanaklarının sağlanması, ekonomi teşkilatlanmasının gerçekleştirilmesi ve Bağ-Kur Kanunu ile sosyal refahın tabana yayılması konusunda verdiği hizmetleri unutmak mümkün değildir.

Önadım 11 Haziran 1998 tarihinde vefat etmiştir.

ve... 11 haziran 1998

72 yıllık bir ömür... Acı, tatlı hatıralarıyla bu ömre sığdırılan
bir hayat hikayesi... Unutulmayan ve unutulmayacak bir isim....
Hep "ön adımlan" atmış, ilkleri yaşamış ve yaşatmış,
varlığını hep üretim yolunda kullanmış, sevilen,
saygı duyulan, imrenilen bir kişilik... Dolu dolu yaşanan bu
hayat skalasına sığdırılan bin bir çeşit renk...
Ve 'artık demir alma vakti, zamanda'... Tarih Ti Haziran 1998.
İstenilmeyen, beklenilmeyen ebedi elveda hayata...
Ama geride bırakılan, kimsenin silemeyeceği,
unutulmayacak derin İzler.
Bugün minnetle anılan sayısız hizmet; karşılıksız, çıkarsız
beklentisiz... Damgasını vurduğu bir çok yeni oluşum...
Hafızalarda olduğu kadar, madalyalarda, şiltlerde,
"Kasım Önadım Spor Salonu" ve
"Kasım Önadım Bulvarı"nda ölümsüzleşen şerefli bir isim.
Ailesine ve ülkesine bıraktığı onur duyulacak değerler...
Üretici yanıyla ölümsüzlüğü sürekli garantileyen bir şahsiyet;

KASIM ÖNADIM.
Bu ebedi yolculuğa seni çiçeklerle, alkışlarla en önemlisi
taktirle uğurlayan ailen, dostların, sevenlerin, babalık
yaptığın esnaf camiası...

SENİ UNUTMADI VE UNUTMAYACAK . . .